Bitcoin selhal. Může na tom ještě něco změnit?

Napsal Kryptoměny a binární opce (») 20. 6. 2018 v kategorii Kryptoměny, přečteno: 166×
Zaujalo mě : eetgo.cz = eet zdarma a onlinebitcoin_2.jpg

Původní vizi Satoshiho Nakamota bitcoin nenaplnil, což ale nutně nemusí znamenat, že nebude úspěšný.

Když v roce 2009 Nakamoto publikoval svůj whitepaper o bitcoinu, viděl ho jako peer-to-peer platební síť. Zkrátka jako decentralizovanou digitální měnu, která by mohla nahradit fiat měny.

Jenomže s postupem času a nevolí realizovat technické změny se bitcoin stal jako platidlo téměř nepoužitelným, hlavně pro menší transakce. Poplatky za transakci se pohybují v dolarech až desítkách dolarů a jejich potvrzení trvá hodiny, v nejhorších případech až dny.

Jelikož je ale bitcoin nejstarší kryptoměnou, místo platidla se z něj stal uchovatel hodnoty. A v přípravě jsou změny, které by ho mohli vrátit do hry jako platidlo, i když otázkou zůstává, jestli budou fungovat a jestli se je podaří nasadit.

Ale bitcoin může přežít i pouze jako uchovatel hodnoty. I když je to paradoxně role těžší než u platidla. Protože cenu platidla diktuje nabídka a poptávka vyplývající z reálného používání, zatímco hodnota uchovatele hodnoty je dána jen vírou lidí.

Vtipné je, že můžete najít mnoho předpovědí na obě strany. Ti, kdo bitcoin vlastní a investovali do něj, mu předpovídají další velké růsty. Zatímco jeho odpůrci věří, že zanikne, protože už je k ničemu a ostatní kryptoměny fungují lépe. Pravda je taková, že nikdo neví, jak to dopadne. Komunitu má bitcoin zatím silnou, a to hraje v jeho prospěch.

Otázkou ovšem je, co by se stalo, kdyby ho nějaká jiná kryptoměna předstihla v hodnotě tržní kapitalizace. Pak by se z bitcoinu stal altcoin a mohlo by to strhnout vlnu negativity, která by ho poslala na propadliště dějin.

Ať už to dopadne jakkoliv, podle mého je dobré své portfolio diverzifikovat, pokud investujete do kryptoměn.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno

Komentování tohoto článku je uzamčeno.